Sevgilime Göz Kulak Ol


Dormen Tiyatrosunda — “Sevgilime Göz Kulak Ol” enteresan bir vodvil. Hayli geniş bir kadrosu var. Yukarıdaki fotoğraf temsilden bir anı tesbit ediyor. Metin Serezli (soldaki) Prens Nikola, Turgut Boralı (sağdaki) ise Pochet rolünde gözüküyorlar.

Hazırlayan : Melih Vassaf
Yayın Tarihi : 29 Aralık 1962
Ses Dergisi , Sayı 01 Sayfa 4

Georges Feydeau’nun 3 perdelik vodvili.
Çeviren: Nisa Serezli
Sahneye Koyan: Haldun Dormen
Dekor: Duygu Sağıroğlu
Işık: Yılmaz Aslancan
Kostümler: Lale Belkıs, Erol Keskin
Oynayanlar: Altan Erbulak, Ayfer Feray, İzzet Günay, Turgut Boralı, Lale Belkıs, Haldun Dormen, Erol Keskin, Mehmet Özekit, Metin Serezli, Füsun Şahin, Erol Günaydın
Oyunun Adı: Sevgilime Göz Kulak Ol

Haldun Dormen, bu sene geçtiği Ses Sahnesinde, Erduran’ın “Ayı Masalı” ndan sonra Feydeau’nun ” Sevgilime Göz Kulak Ol” vodvilini sahneye koydu. Yeni Tiyatrosunda Dormen’in ele aldığı ilk iki eser, her şeyden önce “Gişe” hasılatını düşündüğünü gösteriyor. Bu da gayet tabii bir şey… Çünkü Dormen, Ses’i bugünkü hale getirmek için hayli masraf etmiş… Fakat, şu noktaya da işaret etmek isteriz ki Feydeau’nun vodvillleri, her şeyden önce birbiriyle anlaşmış, yıllarca vodvil oynamış bir tribün sayesinde gerçek hüviyetini bulabilir. Dormen’in trubu ise, 8 yıldır beraber oynamalarına rağmen, bu tarz bir oyunu ilk defa sahnelerine alıyor. Bu bakımdan “Sevgilime Göz Kulak Ol” vodvilini seyrederken, Dormen’in oya gibi işlenmiş nefis mizansenlerine rağmen, zaman zaman oyunun durduğunu, sanatkarların oyuna lazım gelen canlılığı, tempoyu veremediklerini müşahade ediyoruz. Bununla beraber “Sevgilime Göz kulak Ol”, geniş kadrosuyla oldukça enterasan bir oyun.

Mamafih “Sevgilime Göz Kulak Ol” yine de bütünüyle başarılı… Amelie rolünde Ayfer Feray hoşa giden bir tip yapmış, bilhassa ikinci perdede ki “Yatak Sahnesi’nde çok sevimli, çok cana yakın. Erol GÜnaydın, son perdede ki nikah memurunda sahneyi canlandırmasını, tutuşturmasını bildi. General Kochadieff’te Erol Keskin, Prens Nikola’da Metin Serezli iki başarılı kompozisyon verdiler. Pochet rolünde Turgut Boralı ile Von Putzeam’da Mehmet Özekit, bu tarz oyunlarda usta olduklarını her halleriyle belli ediyorlar, rahat birer oyun çıkarıyorlardı. Lale Belkıs tipi ve zerafeti ile piyesi renklendiriyordu. İzzet Günay, Altan Erbulak, Füsun Şahin hoşa giden oyunlar çıkardılar, “Sevgilime Göz Kulak Ol”un en beğenilen yönü dekoru ve kostümleriydi.